Végre valaki kimondta az igazságot: egy mondattal helyretette a miniszter Ukrajnát

Szijjártó Péter egyúttal arról is beszámolt, hogy valójában minek köszönhető hazánk biztonságos energiaellátása.

A Mol első próbatermelése februárban indult el a dunántúli dombok között, napi 1200 hordóval, mára ez már 1400 hordóra emelkedett.
Még március közepén jelentették be, hogy a Mol új kőolajmezőt talált a Dunántúlon, Somogysámson határában. Május végén a helyszínhez közeledve pedig már távolról is hallani a fúrótorony zúgását, ahogy a dunántúli dombok között fekete arany után kutatnak – közölte az Index helyszíni riportjában.
A lap ismertette, hogy Magyarország legnagyobb vállalata november 25-én kezdte meg a Som–8 kút fúrását. És mindössze 33 nap kellett ahhoz, hogy elérjék a kőzetréteget – karácsonykor be is fejezték a munkát.
Mint írták, a mélyben rejlő kőolaj mennyiségének pontos becsléséhez 2025 márciusáig rétegvizsgálatokat folytattak.
Az első próbatermelés februárban indult, napi 1200 hordóval, mára ez már 1400 hordóra emelkedett.
A kút mostanra a Mol Csoport teljes szénhidrogén-kitermelésének mintegy 1,5 százalékát adja. Közben pár száz méterre innen már zajlik a következő lépés. A Som–7-es kút fúrását május 19-én indították el, a tervezett 1500 méteres mélységet június közepére érhetik el. Ha az eredmények biztatóak lesznek, a próbatermelés 10 napon belül megkezdődhet.
A lap riportjában úgy fogalmazott, hogy a cél világos:
pontosabb képet kapni a feltárt vagyonról és növelni a termelést a mezőben.
A cikkben azt is hangsúlyozták, hogy a Mol számára Magyarország nem csak szimbolikus, stratégiai jelentőségű kitermelési helyszín is. A vállalat közel 1300 kútból termel, ebből 700 olajkút. A belföldi kőolajtermelés csaknem felét, a földgáztermelés közel 90 százalékát a Mol biztosította 2024-ben. Nem véletlen tehát, hogy a somogysámsoni mező felfedezése kiemelt szerepet kap a vállalat portfóliójában.
Az Index riportjából az is kiderült, hogy a Molnál évente mintegy 40 milliárd forintot fordítanak kutatási és fejlesztési beruházásokra, hiszen a hazai olaj- és gázmezők többsége 40-60 éve működik.
Új találatok nélkül a termelés természetes ütemben 5 év alatt akár a felére is csökkenhetne. Ehelyett azonban napjainkban a hazai napi szénhidrogén-termelés eléri a 37-38 ezer hordót, ami ötéves rekord. A Som–8 kút esete jól példázza, miért számít minden sikeres fúrás. Egy-egy próbafúrás ára 2-3 milliárd forint, és a siker esélye mindössze 25-30 százalék.
A helyben megtermelt olaj a Dunai Finomítóba kerül, ahol az uráli eredetű nyersolajjal keverve kiváló minőségű üzemanyagot és kenőanyagokat állítanak elő. Bacsa György, a MOL Magyarország ügyvezető igazgatója a lapnak ennél a pontnál azt is megjegyezte, hogy
a hazai olaj minősége jobb, mint az importált uráli típusé: ez a „félnehéz” olaj ideális a magyar finomítók számára.
„Ez nem csupán műszaki részletkérdés – a hazai források kihasználása csökkenti az importfüggőséget, növeli az energiabiztonságot, és stabilitást ad a gazdaságnak” – jelentette ki az ügyvezető igazgató a lapnak.
Nyitókép illusztráció. Fotó: Pixabay
***